Kalender

BioBoosters projekti häkaton Fibenoliga

Peahoone (Fr. R. Kreutzwaldi 1a)

MI magistrantide teaduskonverents

F .R. Kreutzwaldi 56 ruum A204

Taastuvenergia alased miniprojektid

10:10 11.02.2011

BIOMASSI KUI KOHALIKU ALTERNATIIVSE ENERGIAALLIKA LAIALDASEMA KASUTUSELEVÕTU EDENDAMINE LÕUNA- EESTI REGIOONIS.

Tartu Regiooni Energiaagentuuri koordineerimisel alustavad tegevustega kuusrahvusvahelist projekti, mis keskenduvad biomassi kui taastuvkütuse kasutuselevõtu edendamisele. Tegu on INTRREG IVC suurprojektiBIOENAREA (biomassienergia ja territoriaalse planeerimise piirkondlike strateegiate täiendamine) alamprojektidega. Projektide kogumahuks on ligi 230 tuhat eurot. Projektides osalevad partnerid peamiselt Lõuna-Eestist: Eesti Maaülikool, Tartu linn, Tallinna Tehnikaülikool, SA Põlvamaa Arenduskeskus, MTÜ Piiriäärne Energiaarendus.

BIOENAREA eesmärgiks on läbierinevate Euroopa piirkondade kogemuste ja teadmiste siirde suurendada partnerite võimekust ningtäiustada regionaalseid ehk piirkondlikkeja kohalikke poliitikaid, et edendadabioenergia laialdasemat teadlikku kasutamist. Tegevustessekaasatakse kohalikke omavalitusi, spetsialiste, valdkonna arenguid mõjutavaid organisatsioone, huvitatuid isikuid ja arvamusliidreid. Lisaks viiakse info ja uus teadmine kohalikule tasandile, omavalituste ja ettevõtjateni ning tõhustatakse koostööd erinevate projektipiirkondade kogukondade, asutuste ja organisatsioonide vahel.

Kuue alustava projekti tegevuste ring on lai, alates kogemuste vahetusest kuni bioenergia planeerija käsiraamatu ja energiaobjektide tasuvusanalüüside koostamiseni. Igas projektisosalevad partnerid 3 - 6 riigist.

„The bioenergy system planners handbook“(BISYPLAN). Selle alamprojekti tegevuseks on koostöös kuue riigi partneritega koostada bioenergia kasutamise ja planeerimise käsiraamat. Käsiraamat on mõeldud kõigile neile, kel vaja planeerida või juhtida energiamajandust (või -objekti). Eestist osaleb selles projektis Tallinna Tehnikaülikooli Soojustehnika instituut.

Projekti „Biogas and Network“ (BaN) tegevuseks on moodustada biogaasiga tegelevate organisatsioonide võrgustik. Võrgustiku eesmärgiks on teabe- ja tehnoloogiasiire, biogaasi kasutamise strateegia koostamine ja biogaasi laialdasema kasutamise edendamine. Eestist osalevadselles projektis Tartu linn ja Eesti Maaülikooli tehnikainstituut.

Projekt „Evaluation of biomass resources for municipalities“ (EBIMUN) keskendub biomassi kasutamisele kütteks. Projekti eesmärk on aidata omavalitsustel mõtestada ja soovi korral koostada energiamajanduse kavad, koostada energiabilansid ningpakkuda uusi lahendusi energiamajanduse arendamiseks. Eestist osaleb selles projektis MTÜ Piiriäärne Energiaarendus.

Projekt „Regional BioEnergy Bussiness Developement“ (RBBD) suunab eesmärgi ressursside optimaalsemale kasutamisele ja kompetentsi tõusule sihtrühmades, milleks on biokütuste tootjad, energiasüsteemide paigaldajad, kaugküttesüsteemide operaatorid ja omanikud ning lõpptarbijad. Projekt keskendub energiaefektiivsusele, seda nii tootjate kui ka lõpptarbijate seadmetes. Lõuna-Eestist osaleb selles projektis MTÜ Piiriäärne Energiaarendus.

Projektis „Developement of local policies among local governments that encourage the use of biomass„ (POLY-BIOMASS) osaleb Eestist SA Põlvamaa Arenduskeskus. Projekti eesmärk on kompetentsi tõstmine piirkonna energeetika strateegilisel planeerimisel ja võrgustiku loomine sooviga edendada biomassi laialdasemat kasutamist.

Energiataimede integreeritud kasutamisele suunatud projektis Potentialof integraluse of the energetic crops analysis and its importance within biomass actionplans„(BIOREF) osaleb Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituut. Projekti käigus uuritakse energiataimede laialdasemat kasutamist tööstuses ja jääkide kasutamist energiatootmisel. Tulemuseks on rohttaimede laialdasema kasutamise soodustamine tööstusliku ja energiamajandusliku toormena.

Käivitunud projektide kohta saab teavet osalejatelt ja Tartu Regiooni Energiaagentuurist.

Tartu Regiooni Energiaagentuur tegutseb sõltumatu organisatsioonina energiamajanduse ja kliima valdkonnas, pakkudes konsultatsiooni ja nõustamisteenust ning projektijuhtimist Lõuna-Eesti omavalitsustele ja ettevõtetele ning organisatsioonidele.

Informatsioon saadaval www.trea.ee, www.energiatark.ee, info@trea.ee, Riia 181A, Tartu.

Martin Kikas